A516Gr70+304L-verhoiluteräslevy valmistetaan käyttämällä A516Gr70-pohjateräslevyä ja 304L-päällysteteräslevyä raaka-aineina kuuma-valssausliimausmenetelmällä tai räjähdysmäisellä hitsauksella, jota seuraa kuuma-valssaus. 304L-päällystekerroksen pinta tulee toimittaa kiillotuksen, peittauksen tai passivoinnin jälkeen. Siinä on sileä ja tasainen pinta, kiinteä komposiittikerroksen sidos, korkea leikkauslujuus ja hyvä kylmätaivutuskyky.
304L-päällystekerros kestää ilmakehän, happojen, emästen ja muiden väliaineiden aiheuttamaa korroosiota, eikä sillä ole taipumusta rakeiden väliseen korroosioon, mikä voi täyttää korroosionkestävyysvaatimukset rakenteen sivulta, joka on kosketuksissa syövyttäviä aineita. A516Gr70-pohjakerros voi täyttää rakenteelliset jäykkyyden ja hitsattavuuden vaatimukset. Tämä päällystetty teräslevy voi säästää suuren määrän ruostumatonta terästä ja vähentää rakenteellisia kustannuksia.
Sitä käytetään pääasiassa kemian-, öljy-, lääke-, elintarvike-, meriveden suolanpoistossa, ydinteollisuudessa ja muilla aloilla korroosionkestävien -yleissäiliöiden, paineastioiden ja muiden laitteiden valmistukseen.
A516Gr70+304L Verhottu teräslevy Kemiallinen koostumus ja mekaaniset ominaisuudet
|
ASTM A516 Grade 70 Kemiallinen koostumus |
|||||
|
Luokka |
Elementti maksimi (%) |
||||
|
C |
Si |
Mn |
P |
S |
|
|
ASTM A516 luokka 70 |
|||||
|
Paksu<12.5mm |
0,27 max |
0.15–0.40 |
0.85–1.20 |
0.035 |
0.035 |
|
Paksuus 12,5-50 mm |
0,27 max |
0.15–0.40 |
0.85–1.20 |
0.035 |
0.035 |
|
Paksuus 50-100mm |
0,27 max |
0.15–0.40 |
0.85–1.20 |
0.035 |
0.035 |
|
Paksuus 100-200mm |
0,27 max |
0.15–0.40 |
0.85–1.20 |
0.035 |
0.035 |
|
Thick>200mm |
0,27 max |
0.15–0.40 |
0.85–1.20 |
0.035 |
0.035 |
|
Elementti |
prosenttiosuus (%) |
|
Hiili (C) |
0,27 max |
|
Mangaani (Mn) |
0.85–1.20 |
|
Fosfori (P) |
0,035 max |
|
rikki (S) |
0,035 max |
|
Pii (Si) |
0.15–0.40 |
|
Nikkeli (Ni) |
0,40 enintään (valinnainen) |
|
Kromi (Cr) |
0,30 enintään (valinnainen) |
|
Molybdeeni (Mo) |
0,08 enintään (valinnainen) |
|
Luokka |
ASTM A516 Grade 70Mekaaninen ominaisuus |
|||
|
Paksuus |
Tuotto |
Vetovoima |
Pidentymä |
|
|
ASTM A516 luokka 70 |
mm |
Min Mpa |
Mpa |
Min % |
|
6-40 |
260 |
485-620 |
21% |
|
|
40-100 |
260 |
485-620 |
17% |
|
| Luokka |
C
|
Mn |
P
|
S
|
Si |
Cr |
Ni | Mo | Ni |
Cooper
|
| 304L(S30403) | 0.030 | 2.0 | 0.045 | 0.030 | 0.75 | 17.5-19.5 | 8.0-12.0 | - | 0.10 | - |
| Luokka |
Sadonvoimakkuus (N/mm2), min |
Vetolujuus (N/mm2), min |
Venymä 2 tuumassa (50 mm), %, min |
|
Kylmä mutka | ||||||
|
Austeniittinen (kromi-nikkeli) (kromi-mangaani-nikkeli) |
|||||||||||
| 304L(S30403) |
|
|
40 |
|
ei vaadita | ||||||
A516Gr70+304L Verhottu teräslevy Käyttö
A516Gr70+304L Päällystettyjä teräslevyjä käytetään siltojen rakentamisessa, moottoritien rakentamisessa ja muussa tekniikan rakentamisessa.
A516Gr70+304L Verhottu teräslevy Muu nimi
A516Gr70+304L Verhottu teräslevy, A516Gr70 teräslevy, 304L teräslevy
Lisäehto
UT (ultraäänitutkimus), AR (ainoastaan kuumavalssattuina), TMCP (lämpömekaaninen ohjauskäsittely), N (normalisoitu), Q+T (karkaistu ja karkaistu), Z-suuntatesti (Z15, Z25, Z35), Charpy V-Notch-iskutesti, kolmannen osapuolen testi), (kuten SGS-testaus)
Soveltuu korkean -lämpötilojen teollisuusuuneihin tai kattilakomponentteihin, joissa käytetään A516Gr70+316-pinnoitettua terästä tai A537CL1+316L-pinnoitettua terästä, jolla on korkean lämpötilan hapettumiskestävyys. Jos haluat tietää virumislujuuden yli 600 asteen lämpötiloissa, jälki-hitsauksen lämpökäsittelyvaatimuksia tai saada tarjouksia suurista-pinta-alaisista uunilevyistä, ota meihin yhteyttä materiaalien suorituskykykäyrien ja ratkaisusuunnitelmien saamiseksi.
Sähköposti:alloy@gneesteelgroup.com
Whatsapp (WeChat): +86 15824687445




Suositut Tagit: a516gr70+304l verhottu teräslevy, Kiina a516gr70+304l verhottu teräslevy valmistajat, toimittajat, tehdas









