Mikä on A572 High-Strength Low-Seosrakennelevy?
A572 korkea-lujuus matala-seos (HSLA) -rakennelevyon korkealuokkainen rakenneterästuote, joka täyttääASTM A572/A572M-21 standardi, jonka ASTM International on kehittänyt{0}}tehokkaille rakennesovelluksille maailmanlaajuisesti.
AmmattilaisenaA572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyjen toimittaja, GNEE STEEL tarjoaa korkealaatuisia-A572-levyjä, joilla on vakaa suorituskyky, täydelliset tekniset tiedot ja luotettava laatu, jotka täyttävät täysin erilaisten Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja maailmanlaajuisesti toteutettavien suunnitteluprojektien tiukat vaatimukset.
A572 on kolumbium-vanadiinimikro-seostettu HSLA-teräs, jossa on alhainen hiilipitoisuus ja lisätty mikro-seoselementtejä (kolumbiumia, vanadiinia, titaania, typpeä) erinomaisen kokonaisvaltaisen suorituskyvyn saavuttamiseksi hitsattavuutta ja muovattavuutta tinkimättä.
Se kattaa viisi hylsylaatua (42, 50, 55, 60, 65), joissa lajinumero edustaa pienintä myötörajaa ksi:ssä (1 ksi ≈ 6,895 MPa) -. Esimerkiksi A572 Grade 50:n vähimmäismyötölujuus on 50 ksi (345 MPa), joten se on maailman laajimmin käytetty rakennetekniikkalaatu.
A572-levyt on suunniteltu pultattuihin, hitsattuihin ja niitattuihin rakenteisiin, ja ne soveltuvat siltoihin, rakennuksiin, raskaisiin koneisiin ja muihin suuriin-kuormitusskenaarioihin, ja ne tunnetaan kustannustehokkuudestaan{2}}ja monipuolisuudestaan maailmanlaajuisilla teräsmarkkinoilla.
A572 MTC

A572:n korkea-lujuus matala-seosrakennelevyn kemiallinen koostumus
A572 High-Strength Low-Alloy Structural Plate kemiallista koostumusta valvotaan tiukasti ASTM A572/A572M-21 -standardin mukaisesti, mikä on avain sen lujuuden, sitkeyden ja hitsattavuuden varmistamiseen.
|
A572 luokka |
Paksuus (in/mm) |
C (max) |
Mn (max) |
P (max) |
S (maks.) |
Si |
Nb (maks.) |
V (maks.) |
Ti (max) |
N (enintään) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Luokka 42 (290 MPa) |
Kaikki (alle 150 mm tai yhtä suuri) |
0.21 |
1.35 |
0.030 |
0.030 |
0.15-0.40 |
0.05 |
0.10 |
0.05 |
0.012 |
|
Grade 50 (345 MPa) |
Kaikki (pienempi tai yhtä suuri kuin 100 mm) |
0.23 |
1.35 |
0.030 |
0.030 |
0.15-0.40 |
0.05 |
0.10 |
0.05 |
0.012 |
|
Luokka 55 (380 MPa) |
Kaikki (vähemmän tai yhtä suuri kuin 50 mm) |
0.25 |
1.35 |
0.030 |
0.030 |
0.15-0.40 |
0.05 |
0.10 |
0.05 |
0.012 |
|
Grade 60 (415 MPa) |
Kaikki (pienempi tai yhtä suuri kuin 32 mm) |
0.26 |
1.35 |
0.030 |
0.030 |
0.40 |
0.05 |
0.10 |
0.05 |
0.012 |
|
Luokka 65 (450 MPa) |
Enintään 0,5" (pienempi tai yhtä suuri kuin 12,7 mm) |
0.26 |
1.35 |
0.030 |
0.030 |
0.40 |
0.05 |
0.10 |
0.05 |
0.012 |
|
0,5"-1,25" (12,7-32 mm) |
0.23 |
1.65 |
0.030 |
0.030 |
0.40 |
0.05 |
0.10 |
0.05 |
0.012 |
A572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyn mekaaniset ominaisuudet
Seuraavassa taulukossa esitetään kaikkien viiden A572-laadun mekaaniset ominaisuudet, mikä on keskeinen referenssi asiakkaiden valinnassaA572 HSLA rakennelevy:
|
A572 luokka |
Pienin myötövoima (ksi/MPa) |
Vetolujuus (ksi/MPa) |
Pienin venymä (8", %) |
Iskulämpötila ( aste ) |
Iskuenergia (KV, suurempi tai yhtä suuri kuin J) |
Suurin paksuus (in/mm) |
Toimitusehto |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Luokka 42 |
42/290 |
60-75/414-517 |
20 |
20 (huoneen lämpötila) |
27 |
6"/150 |
Kuumavalssattu (AR) / Normalisoitu (N) |
|
Luokka 50 |
50/345 |
65-85/448-586 |
18 |
20 (huoneen lämpötila) |
27 |
4"/100 |
Kuumavalssattu (AR) / Normalisoitu (N) |
|
Luokka 55 |
55/380 |
70-90/483-621 |
17 |
20 (huoneen lämpötila) |
27 |
2"/50 |
Normalisoitu (N) |
|
Luokka 60 |
60/415 |
75-95/517-655 |
16 |
20 (huoneen lämpötila) |
27 |
1.25"/32 |
Normalisoitu (N) |
|
Luokka 65 |
65/450 |
80-100/552-690 |
15 |
20 (huoneen lämpötila) |
27 |
1.25"/32 |
Normalisoitu (N) |
A572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyn tärkeimmät edut
Erinomaisena-suorituskykynäA572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevy, sillä on merkittäviä etuja verrattuna tavalliseen hiilirakenneteräkseen (kuten A36) ja muihin HSLA-teräksiin, joten se on ensimmäinen valinta erilaisiin korkean{1}}kuormituksen suunnitteluprojekteihin. GNEE STEELin A572-tuotteet korostavat edelleen näitä etuja tiukan laadunvalvonnan avulla:
Erinomainen vahvuuden{0}}/-painon suhde: A572-levyt ovat 20 %-40 % vahvempia kuin tavallinen hiiliteräs (A36, myötöraja 250 MPa). Tämä mahdollistaa ohuempien osien käytön vähentämään rakenteen painoa ja varmistaen samalla kantavuuden, vähentäen materiaalin kulutusta ja kuljetuskustannuksia 10–15 % verrattuna A36-teräkseen.
Erinomainen hitsattavuus ja muovattavuus: Vähähiilinen ekvivalentti ja optimoitu kemiallinen koostumus tekevät A572-levyistä helposti hitsattavia (kaarihitsaus, kaasuhitsaus, MIG-hitsaus jne.) ilman esilämmitystä (tai alhaista esilämmityslämpötilaa), mikä helpottaa -asennusta työmaalla ja monimutkaista rakennevalmistusta. Niillä on myös hyvä muovattavuus, mikä mahdollistaa leikkaamisen, taivutuksen, lävistyksen ja koneistuksen vastaamaan erilaisten rakenneosien räätälöityjä tarpeita.
Kustannus-tehokas ja arvokas: Kustannustehokkaana-HSLA-teräksenä A572 tasapainottaa korkean suorituskyvyn ja alhaiset kustannukset. Se eliminoi kalliiden seosmateriaalien tarpeen ja täyttää korkeat-kuormitusvaatimukset, mikä pienentää projektien kokonaiskustannuksia (materiaalit, kuljetus, asennus). Etenkin luokkaa 50 käytetään laajalti sen optimaalisen kustannus-suorituskykysuhteen vuoksi.
Vakaa ja kattava suorituskyky: Mikro-seoselementtien (Nb, V, Ti) lisääminen varmistaa tasaisen raerakenteen, joten A572-levyillä on erinomainen sitkeys, väsymiskestävyys ja korroosionkestävyys. Ne voivat mukautua ulko-, teollisuus- ja lauhkeisiin meriympäristöihin, ja niitä voidaan jatkokäsitellä (sinkittää, maalata) korroosionkestävyyden parantamiseksi.
Tiukka standardien noudattaminen: Täysin ASTM A572/A572M-21-standardin mukainen, valinnainen ultraäänivirheiden havaitseminen (ASTM A435) ja myllytestitodistus (EN 10204 3.1/3.2). GNEE STEEL tarjoaa tarvittaessa myös kolmannen osapuolen testauspalveluita (SGS, BV) varmistaen tuotteiden kansainvälisten projektivaatimusten ja CE-merkinnän mukaisuuden Euroopan markkinoille.
Monipuoliset arvosanavaihtoehdot: Viisi luokkaa (42, 50, 55, 60, 65) kattaa erilaisia lujuusvaatimuksia matalan-kuorman siviilirakennuksista korkean-kuormituksen siltoihin ja raskaisiin koneisiin, ja ne täyttävät erilaisten projektien erilaiset tarpeet. Grade 50 ja Grade 60 ovat yleisimmin käytetyt arvosanat maailmanlaajuisissa vientiprojekteissa.
A572:n korkea-lujuus matala-seosrakennelevyn sovellukset
Erinomaisen kokonaisvaltaisen suorituskyvyn ansiostaA572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevytNiitä käytetään laajasti erilaisilla rakennetekniikan aloilla, jotka kattavat rakennus-, kone-, kuljetus-, energia- ja muut teollisuudenalat. GNEE STEEL tarjoaa räätälöidyt tekniset tiedot (paksuus, leveys, pituus) eri projektien tarpeisiin:
Rakennus- ja siltatekniikka: Korkeiden{0}}rakennusten rungot, pitkäjänteiset-sillat, siltojen tuet, teräsrakenteet teollisuuslaitoksiin ja asuinrakennukset. A572 Grade 50 soveltuu erityisesti siltojen rakentamiseen tasapainoisen lujuutensa ja hitsattavuuden vuoksi, kun taas Grade 60:tä käytetään korkean-kerrostalojen ytimissä ja suurissa{7}}jännevälirakenteissa.
Raskaat koneet ja laitteet: Nosturipuomit, kaivinkoneiden rakenteet, kuormaajat, kaivoslaitteet ja konepajaosat. A572:n korkea lujuus ja muovattavuus takaavat raskaiden-kuormien kestävyyden ankarissa työolosuhteissa, mikä vähentää laitteiden painoa ja parantaa toiminnan tehokkuutta.
Kuljetus- ja meritekniikka: Laivojen rungot, laivojen kannet, konttien rungot, rautatievaunut ja valtateiden suojakaiteet. A572-levyillä on hyvä korroosionkestävyys ja sitkeys, ja ne mukautuvat meri- ja{2}}pitkien kuljetusten ympäristöihin. Pohjamaalauksella tai karkaistulla-karkaistulla käsittelyllä niitä voidaan käyttää vaativammissakin meriolosuhteissa.
Energia- ja voimatekniikka: Tuulivoimatornit, voimalaitosten rakenneosat, kattilakannattimet sekä öljy- ja kaasuputket. A572 täyttää energiaprojektien korkeat-kuormituksen ja ankaran ulkoilman vaatimukset, mikä varmistaa pitkän-vakaan toiminnan. Grade 50:tä käytetään laajalti tuulivoimatornien valmistuksessa sen kustannustehokkuuden vuoksi.
Muut kentät: Varastointisäiliöt, paineastiat, hydrauliset rakenteet ja kevyet teräsrakenteet. A572:n monipuolisuus ja kustannus-tehokkuus tekevät siitä sopivan erilaisiin matalan---korkean kuormituksen rakenneskenaarioihin, ja siitä on tulossa nykyaikaisen rakennesuunnittelun päämateriaali, erityisesti Pohjois-Amerikan ja Euroopan markkinoilla.




Vastaavat A572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyn laatuja
A572 High-Strength Low-Alloy Structural Plate on vastaavia vastaavia laatuja eri kansainvälisissä standardeissa, mikä on kätevää eri alueiden asiakkaiden valita ja käyttää.
AmmattilaisenaA572 toimittaja, GNEE STEEL voi tarjota tuotteita, jotka täyttävät erilaiset standardivaatimukset.
Yleisten A572-luokkien vastaavat arvosanat ovat seuraavat:
|
Meidän luokkamme (ASTM A572) |
Myönnön vahvuus (MPa) |
Eurooppalainen standardi (EN 10025-2) |
kiinalainen standardi (GB/T 1591) |
Japanilainen standardi (JIS G 3101) |
Saksalainen standardi (DIN 17100) |
|---|---|---|---|---|---|
|
A572 luokka 42 |
290 |
S275JR |
Q295B |
SS400 |
St44-3 |
|
A572 luokka 50 |
345 |
S355JR |
Q345B/Q355B |
SS490B |
St52-3 |
|
A572 luokka 55 |
380 |
S355J2 |
Q390B |
SS540B |
St52-3J2 |
|
A572 luokka 60 |
415 |
S420JR |
Q420B |
SS590B |
St52-4 |
|
A572 luokka 65 |
450 |
S450J0 |
Q460B |
SS630B |
St52-5 |
Vertailu muihin luokkiin
Auttaa asiakkaita ymmärtämään paremmin paikannusA572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevy, vertaamme sitä muihin saman standardin ja vastaaviin laatuluokkiin korostaen sen suorituskykyetuja ja soveltuvia skenaarioita:
Vertailu muihin ASTM A572 -standardin laatuihin
|
A572 luokka |
Pienin myötölujuus (MPa) |
Vetolujuus (MPa) |
Pidentymä (%) |
Keskeiset edut |
|---|---|---|---|---|
|
Luokka 42 |
290 |
414-517 |
20 |
Alhaiset kustannukset, korkea peruslujuus, hyvä hitsattavuus |
|
Luokka 50 |
345 |
448-586 |
18 |
Tasapainoinen lujuus, taipuisuus ja kustannustehokkuus-, monipuolisin |
|
Luokka 55 |
380 |
483-621 |
17 |
Korkeampi lujuus kuin Grade 50, hyvä sitkeys |
|
Luokka 60 |
415 |
517-655 |
16 |
Suuri lujuus, sopii erittäin{0}}suureen kuormitukseen |
|
Luokka 65 |
450 |
552-690 |
15 |
Suurin lujuus A572-sarjassa, erinomainen väsymiskestävyys |
Vertailu vastaaviin arvoihin (S355JR, Q345B, A36)
|
Arvosanan vertailu |
Vakio |
Myönnön vahvuus (MPa) |
Keskeiset erot |
|---|---|---|---|
|
A572 Grade 50 vs. S355JR |
ASTM A572 vs EN 10025-2 |
Molemmat 345/355 |
S355JR on eurooppalainen standardi, keskittyy iskunkestävyysluokkiin; A572 Grade 50 on amerikkalainen standardi, ja se keskittyy mikro-seostukseen (Nb/V) lujuuden lisäämiseksi |
|
A572 Grade 50 vs. Q345B |
ASTM A572 vs GB/T 1591 |
Molemmat 345 |
Q345B on kiinalainen standardi, hieman erilainen seosainepitoisuudessa; A572 Grade 50:ssä on tiukempi mikro-seostuksen valvonta |
|
A572 Grade 50 vs A36 |
ASTM A572 vs ASTM A36 |
345 vs 250 |
A36 on tavallinen hiiliteräs, pienempi lujuus; A572 Grade 50 on HSLA-teräs, vahvempi ja kattavampi suorituskyky |
UKK koskien A572 High-Strength Low-Seosrakennelevyä
GNEE STEEL on selvittänyt asiakkaiden yleisimmät kysymykset aiheestaA572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevy, joka tarjoaa ammattimaisia ja tarkkoja vastauksia, jotka auttavat sinua tekemään parempia ostopäätöksiä:
Mikä on keskeinen ero viiden A572-luokan välillä? Kuinka valita oikea arvosana?
Ydinero on pienin myötölujuus (290 MPa luokassa 42 ja 450 MPa luokassa 65), joka määrittää niiden kuormituksen-kantokyvyn. Valitse projektisi kuormitusvaatimusten perusteella: luokka 42 matalan{7}}kuormituksen siviilirakennuksille; Luokka 50 useimmille silloille, rakennuksille ja koneille (monipuolisin); Arvosana 55/60/65 korkean{12}}kuorman tai äärimmäisissä skenaarioissa (esim. korkealla{15}}nousuytimet, offshore-alustat).
Mikä on A572-rakennelevyn toimitustila?
Yleisiä toimitusehtoja ovat kuumavalssatut (AR) ja normalisoidut (N); Arvosanat 55/60/65 toimitetaan pääosin normalisoidussa tilassa. GNEE STEEL voi tarjota räätälöityä lämpökäsittelyä asiakkaiden tarpeiden mukaan, kuten karkaisulämpötilan säätämisen sitkeyden tai lujuuden optimoimiseksi sekä lisävirheiden havaitsemisen ja Z-suunnan suorituskykyvaatimuksia.
Mikä on GNEE STEELin A572-rakennelevyn suurin paksuus ja leveys?
Paksuusalue on 3-150 mm (luokka 42), 3-100 mm (luokka 50), 3-50 mm (luokka 55), 3-32 mm (luokka 60/65); leveys 1500-4200mm, pituus 3000-18000mm. Voimme myös tarjota räätälöityjä spesifikaatioita projektin vaatimusten mukaan, mukaan lukien pientilauksen räätälöinti (minimitilausmäärä 1 tonni) ja kiireelliset tilaukset.
Tarvitsevatko A572-levyt erityisiä hitsausprosesseja?
They have excellent weldability, and ordinary arc welding or gas welding can be used. For thick plates (>40mm), matala esilämmitys (100-150 astetta) on suositeltavaa hitsaushalkeamien välttämiseksi. GNEE STEEL tarjoaa ilmaisia hitsausteknisiä ohjeita, mukaan lukien hitsausmateriaalin valinnan, esilämmityslämpötilan ja hitsauksen jälkeiset lämpökäsittelyparametrit. Hitsaustiedot löytyvät ASTM A6/A6M:n liitteestä X3.
Mikä on A572-teräslevy?
ASTM A572 -spesifikaatio onKorkean{0}}lujuuden matalan-seosteisen Columbium-vanadium-rakenneteräksen standardivaatimukset yleisissä rakennus- ja rakennesovelluksissa käytettäville levyille. ASTM A572 sisältää viisi laatua, joiden vähimmäismyötölujuus on 42, 50, 55, 60 ja 65 ksi.
Onko A572 sama kuin A36?
A36-teräksen pienin myötölujuus on 36 ksi, kun taas A572-suuri-lujuus, matala-seostettu teräs (HSLA) tarjoaa vähintään 50 ksi:n myötörajan, joten se sopii paremmin raskaisiin{0}}rakennesovelluksiin. A36 on helpompi hitsata, leikata ja koneistaa alhaisemman hiilipitoisuuden ansiosta.
Vastaako A572 luokka 50 S355:tä?
ASTM on tunnistanut A572-50:n hyväksyttäväksi korvaukseksi S355:lle. Molemmilla lajeilla on samanlaiset kemialliset koostumukset, ja ne ovat erittäin-lujia, niukka{2}}seosteisia rakenneteräksiä.
Mitä eroa on 4140- ja A572-laatuluokan 50 terästen välillä?
ASTM International A572 on rakenteellinen hiiliteräs, jota käytetään rakennusten kehyksissä (I-palkit, kanavat), kun taas AISI 4140 kromimolybdeeniseosterästä käytetään korkean -lujuuden mekaanisissa osissa (akselit, hammaspyörät, pultit).
Mitä terästä vastaa ASTM A572?
Mitkä teräslaadut vastaavat astm a572 luokkaa 50? Xinsteel Industrial suosittelee teräslaatujen käyttöäEN 10025-2 S355JR, DIN 17100 St50-2,GB/T 1591 Q345B tai Q355B. Nämä teräsmateriaalit ovat kaikki matalaseosteisia korkealujuuksia rakennerakennuksiin.
Minkä tyyppinen teräs on A572 luokka 50?
ASTM A572 -spesifikaatio on vakiospesifikaatioKorkea-lujuus matala-seosteinen kolumbium-vanadium-rakenneteräskäytettäväksi yleisissä rakennus- ja rakennesovelluksissa.
Miksi valita GNEE STEEL A572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevylle?
GNEE STEEL on johtava A572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyjen toimittaja, jolla on vuosien kokemus teräksen viennistä. Se on voittanut asiakkaiden luottamuksen yli 50 maassa ja alueella ammattimaisella vahvuudella ja korkealaatuisella-palvelulla. Meidän valintamme tarkoittaa luotettavuuden, tehokkuuden ja kustannussäästöjen valintaa:
- Tiukka laadunvalvonta: Meillä on kehittyneet tuotanto- ja testauslaitteet, jotka noudattavat tiukasti ASTM A572/A572M-21-standardia. Jokainen tuote-erä käy läpi kemiallisen koostumuksen analyysin, mekaanisten ominaisuuksien testauksen ja vikojen havaitsemisen vakaan suorituskyvyn ja pätevän laadun varmistamiseksi. Tarjoamme myös kolmannen osapuolen testauspalveluita tarvittaessa.
- Täydelliset tuotetiedot: Varastossamme on täysi valikoima A572-rakennelevyjä (kaikki viisi laatua, paksuus 3-150 mm, eri leveyksiä ja pituuksia), jotka tukevat pientilausten räätälöintiä ja kiireellistä toimitusta, jotka vastaavat eri projektien monipuolisiin tarpeisiin.
- Ammattimainen tekninen tuki: Vanhempien insinöörien tiimimme tarjoaa keskitetysti{0}}teknisiä palveluita, mukaan lukien tuotevalinnan, hitsausopastuksen, lämpökäsittelyn räätälöinnin ja myynnin jälkeisen-ongelmien ratkaisun, mikä auttaa sinua välttämään riskejä ja parantamaan projektin tehokkuutta.
- Kilpailukykyinen hinta ja nopea toimitus: Suorana valmistajana poistamme välilinkit ja tarjoamme asiakkaille kilpailukykyiset tehdashinnat. Teemme yhteistyötä tunnettujen-logistiikkayritysten kanssa varmistaaksemme nopeat ja turvalliset toimitukset maailmanlaajuisiin kohteisiin. Saatavilla on joustavia kuljetusmenetelmiä (meri, lento, maa).
- Rikas vientikokemus: Meillä on rikas kokemus A572-rakennelevyjen viennistä Eurooppaan, Aasiaan, Afrikkaan ja Amerikkaan. Tunnemme eri maiden tuontikäytännöt, sertifiointivaatimukset ja tulliselvitysprosessit, mikä varmistaa tavaroidesi sujuvan toimituksen.
- Täydellinen{0}}myynninjälkeinen palvelu: Tarjoamme 24-tunnin huoltopalvelua. Jos tuotteissa on laatuongelmia, vastaamme nopeasti ja tarjoamme ratkaisuja (palautus, vaihto tai korvaus) suojellaksemme laillisia oikeuksiasi ja etujasi.
Johtopäätös
A572 High-Strength Low-Alloy Structural Plate on korkea-suorituskykyinen, kustannustehokas-HSLA-rakenneteräs, joka on ASTM A572/A572M-21 -standardin mukainen ja jolla on erinomainen lujuus, sitkeys, hitsattavuus ja muovattavuus. Sen viisi laatua (42, 50, 55, 60, 65) täyttävät erilaiset lujuusvaatimukset, joten se on nykyaikaisen rakennesuunnittelun päämateriaali, jota käytetään laajalti rakentamisessa, koneissa, kuljetuksissa, energiassa ja muilla aloilla. Erityisesti A572 Grade 50 on tunnustettu monipuolisimmaksi laaduksi, joka tasapainottaa suorituskykyä ja kustannuksia, ja sitä käytetään laajasti maailmanlaajuisissa vientiprojekteissa.
GNEE STEEL on sitoutunut tarjoamaan korkealaatuisia-laadukkaita A572:n korkea-lujuus matala-seosrakennelevyjä ja ammattimaisia keski-palveluja tuotteiden valinnasta-myynnin jälkeiseen tukeen, jotta voit vähentää kustannuksia, parantaa tehokkuutta ja varmistaa projektin turvallisuuden. Tarvitsetpa vakiomäärityksiä tai räätälöityjä ratkaisuja, voimme vastata tarpeisiisi vahvuudellamme ja kokemuksellamme. GNEE STEELin A572-rakennelevyllä saat luotettavaa materiaalitukea projektillesi ja voit saavuttaa win-win-yhteistyön.
Pyydä mukautettu A572-rakennelevytarjous nyt!
Etsitkö korkealaatuisia-kustannustehokkaita-A572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyjä projektiisi? Tarvitsetko ammattitaitoista teknistä ohjausta oikean laadun ja teknisten tietojen valitsemiseen? Ota yhteyttä GNEE STEELiin nyt saadaksesi ilmaisen tarjouksen ja yksityiskohtaisen tuotenäytteen!
📩 Lähetä meille kysely vaatimuksistasi (laatu, paksuus, leveys, pituus, määrä ja projektin skenaario), ja ammattitaitoinen tiimimme vastaa sinulle 2 tunnin kuluessa tarjoten räätälöityjä ratkaisuja ja kilpailukykyisimmät hinnat.
✅ Laadukkaat{0}tuotteet
✅ ammattitaitoista palvelua
✅{0}}aikatoimitus
- GNEE STEEL on luotettava kumppanisi A572:n korkea-lujuus matala-seosrakennelevyille!
GNEE STEEL voi tarjota asiakkailleen erilaisia puoli-puolituotteita ja laajoja muovauspalveluita moniin ensiluokkaisiin{0}}laitteisiin, kuten CNC-leikkauskoneeseen, puristinjarrukoneeseen, oikaisukoneeseen, rullataivutuskoneeseen, tasatankoon, purseenpoistokoneeseen jne..
GNEE TERÄKSEN KÄSITTELY










1.CTL- JA SL-PALVELU (141 ASETTA)
Tällä hetkellä GNEE STEEL on tuonut monia kehittyneitä CTL/SL-laitteita Italiasta ja Koreasta ja voi tarjota räätälöityjä CTL/SL-palveluita kylmävalssatusta ruostumattomasta teräksestä ja hiiliteräksestä kuumavalssattuihin ruostumattomaan teräkseen ja hiiliteräkseen sekä nauhoihin ja erittäin{0}}leveisiin levyihin.
CTL-TILAT
Max pituus: 16500mm
Max leveys: 2200mm
Suurin paksuus: 25,4 mm
Suurin tuottovoima: 1500 Mpa
SL-TILAT
Max leveys: 2200mm
Max paksuus: 18mm
Suurin raon määrä: 31
Suurin tuottovoima: 1200 Mpa


2.LEIKKAUSPALVELU
GNEE STEEL toi paljon kehittyneitä leikkauskoneita Saksasta, Ruotsista, Amerikasta ja Japanista, mukaan lukien plasmaleikkauskone, vesisuihkuleikkauskone, laserleikkauskone, liekkileikkauskone ja sahakone. Vastatakseen asiakkaiden monipuolisiin tarpeisiin GNEE STEEL ottaa käyttöön myös pesätoimivia moni{1}}leikkausmenetelmiä ja intensiivistä tuotantoa parantaakseen tuotantokapasiteettia ja säästääkseen asiakkaiden kustannuksia.
Laserleikkauskone
Suurin leikkauspituus: 40 000 mm
Suurin leveys: 4600 mm
Max paksuus: 100mm
Liekkileikkauskone
Suurin leikkauspituus: 40 000 mm
Max leveys: 8000mm
Max paksuus: 500mm

Plasmasleikkauskone
Suurin leikkauspituus: 30 000 mm
Max leveys: 5000 mm
Max paksuus: 100mm
Vesisuihku-leikkaus
Suurin leikkauspituus: 12 000 mm
Suurin leveys: 4010 mm
Max paksuus: 250 mm

3.MUODOSTUSPALVELU
Teräslevyn rullataivutus
Suurin valssauspaksuus: jopa 200 mm
Suurin leveys: 4200 mm


Automaattinen taivutuskone-Paina jarrua
Suurin taivutuskyky:3000 tonnia
Suurin taivutuspituus:15 000 mm
Korkean{0}}lujuuden ja kulutuksenkestävien-terästen taivutuksen asiantuntija



Lävistyskone
Suurin leveys: 3 070 mm
Max paksuus: 8mm
Max paine: 250t

VIIMEISTELYPALVELU
GNEE STEEL -viistysalustassa on reunajyrsintä, reunahöylä, liekki-/plasmauraleikkauskone, liekkiuraleikkausrobotti, pöytäviistokone, portaalihöylä ja muita edistyneitä laitteita, jotka tarjoavat asiakkaille osien esivalmistuspalveluita, V{0}}-tyypin, Y--tyypin, X--takuu- ja U-tyyppisten prosessien päivittäistä käsittelyä. tuotteiden kokoonpano.
Jyrsintä:
Suurin leikkauspituus: 18 000 mm
Max leveys: 4500mm
Max paksuus: 120 mm


Viistot:
Max pituus: 16 000 mm
Max paksuus: 80mm

TYÖSTÖPALVELU
GNEE STEEL omistaa CNC Portal--tyyppisen poraus- ja jyrsinkoneen, CNC-lattia---tyypin poraus- ja jyrsinkoneen, vertikaalisen tarkkuuden 5--akselin jyrsinkoneen, portaalityyppisen höylän, pystysorvin, lieriömäisen hiomakoneen, hydraulihöylän ja CNC-sorvin ja voi tarjota suurille asiakkaille varaosia.
Gantry-tyyppinen poraus- ja jyrsintäkoneistuskeskus
Max pituus: 48000mm
Max leveys: 12500mm
Max korkeus: 8000mm
Suurin halkaisija: 10500mm

Syvän{0}}reiän porauslaitteet
Suurin poraussyvyys: 1100 mm
Suurin reiän halkaisija: φ80mm
Suurin halkaisija: φ4 500 mm

MMulti{0}}reiän porauslaitteet
Max pituus: 13 000 mm
Max leveys: 10 000 mm
Suurin reiän halkaisija: φ105 mm
Suurin poraussyvyys: 250 mm

Lattiaporaus ja jyrsinkone
Max pituus: 24 000 mm
Suurin korkeus: 8000 mm
Kääntöpöydän mitat: 9x5m

Pystysuora sorvi
Suurin korkeus: 6000 mm
Suurin halkaisija: φ22,00 mm

Automatisoitu reunajyrsinkone
Automatisoitu reunajyrsinkone on raskaiden{0}}jyrsinlaitteiden johtava tuote. Sitä käytetään pääasiassa ruostumattomasta teräksestä, hiiliteräksestä ja erikoisteräslajeista valmistettujen suurikokoisten -levyjen hitsausurien valmisteluun (viisteeseen). Se pystyy käsittelemään levyjä, joiden paksuus on enintään 90 mm, pituus 16 metriä ja leveys 4 metriä.
Se on varustettu kahdella jyrsinyksiköllä ja täysin automaattisella jyrsinpään vaihtojärjestelmällä, joka mahdollistaa automatisoidun 4-reunaisen viisteen. Sen erottuva ominaisuus on aaltoilevien levyjen ja epäsäännöllisen muotoisten tuotteiden jyrsimiseen käytettävä profilointitekniikka, joka varmistaa uran ehdottoman tasaisuuden jyrsinnän jälkeen.
Hyödyntämällä erityisesti suunniteltuja jyrsinpäitä, se voi tehdä erittäin vaikeita ja monimutkaisia uraprofiileja yhdellä kertaa.
Materiaalit:Tavallinen hiiliteräs, paineastiateräs, kulutusta-kestävä teräs, korkea-luja teräs, ruostumaton teräs, nikkeli-pohjaiset seokset jne.
Leveys:1200 - 4200 mm
Pituus:5800 - 16000 mm
Paksuus:5 - 90 mm
Paino:Jopa 35 tonnia
Tämä reunajyrsinkone on maailman johtava automatisoitu viistejyrsintälaite. Erinomaisella rakennesuunnittelullaan ja edistyneillä dataalgoritmeilla se saavuttaa täyden automatisoinnin levyn havaitsemisesta varsinaiseen jyrsintäprosessiin, mikä parantaa merkittävästi käsittelyn tehokkuutta ja takaa korkean tarkkuuden.
- Käsittelyn tarkkuus
Pituuden tarkkuus:±1 mm, kun L < 10m; ±2 mm, kun L > 10m;
Leveyden tarkkuus:±1 mm;
Diagonaalinen tarkkuus:±2 mm;
Juuren pinnan tarkkuus (tylppä reuna):±1 mm Y--urille; +0.5mm X-uralle.
- Käsittelytehokkuus
Työstötehokkuus on yli 10 kertaa tavanomaisiin reunajyrsintä- tai reunahöyläyslaitteisiin verrattuna.
LÄMPÖKÄSITTELY
Lämpökäsittelyuuni
Uunin maksimikoko: 36 x 12 x 13,5 m
Max nimellislämpötila: 1100 astetta
Suurin lastauskapasiteetti: 800t

Paineastioiden lämpökäsittely
Kaivoslaitteiden lämpökäsittely
Putkilevyn lämpökäsittely
Paineastian pään lämpökäsittely

Asia:Teräslevyjen toimitus 100 000 m³:n kokoisen ammoniakin varastosäiliöprojektiin
GNEE STEEL osallistuu tällä hetkellä100 000 m³:n täyssuojaisen ammoniakkisäiliöprojektin hankintavaihe, joka toimittaa korkealaatuisia{0}}teräslevyjä kriittisiin säiliökomponentteihin. Ammoniakin syövyttävän luonteen ja riskin vuoksiAmmoniakin jännityskorroosiohalkeilu (SCC), projekti edellyttää materiaalien tiukkaa metallurgista valvontaaEN 10028-3 standardit.
Yksi tämän projektin tärkeimmistä teknisistä vaatimuksista ontodellisen tuottovoiman (Re) tiukka rajoituskaikille NL2-luokan materiaaleille. SCC-riskien estämiseksi ammoniakin varastointiympäristöissätodellinen myötöraja ei saa ylittää 390 MPa, riippumatta standardi- tai levypaksuusalueissa määritellyistä nimellisarvoista. Tämä vaatimus asettaa korkeammat vaatimukset teräksenvalmistusprosessin ohjaukselle, lämpökäsittelyn stabiiliudelle ja materiaalitestaukselle.

Raa'at korkealujuus{0}}teräslevyt valmiina 100 000 m³:n kokoiseen ammoniakkisäiliön tuotantoon
Projektin materiaalit ja tekniset vaatimukset
Projektissa käytetään pääasiassaP355NL2 ja P275NL2 normalisoidut paineastian teräslevyt, joita käytetään laajalti matalalämpötiloissa{0}}varastosäiliöissä niiden erinomaisen sitkeyden ja hitsattavuuden ansiosta.
Tärkeimmät tekniset tiedot sisältävät:
- Materiaaliluokat:P355NL2 ja P275NL2 (normalisoitu)
- Saantovoima:Normaali minimi / Maksimi rajoitettu390 MPa
- Kovuus:Vähemmän tai yhtä suuri kuin 225 HBW perusmateriaalissa
- Vaikutustestaus:Charpy{0}}V-lovitesti klo-50 astetta, vähintään 27J
- Sertifiointi:EN 102043.1 todistus, valinnaisella3.2 sertifiointi
Nämä tiukat vaatimukset varmistavat, että teräslevyt säilyttävät vakaat mekaaniset ominaisuudet ja kestävät ammoniakin aiheuttamaa jännityskorroosiota-pitkän{1}}käytön aikana.

Teräslevyjen tarkkuusvalssaus ja muotoilu kaareviksi osiksi 100 000 m³:n ammoniakkisäiliöön.
Projektilevyjen määrät ja paksuuden jakautuminen
Teräksen kokonaiskysyntä tähän ammoniakkisäiliöprojektiin on useita tuhansia tonneja, ja se jakautuu pääasiassa eri säiliön osiin:
P355NL2 – Säiliön sisä- ja ulkokuorilevyt
- Alemman kuoren kurssit:50 mm paksuus – noin . 2 000 tonnia
- Keskikuoren kurssit:25 mm paksuus – noin . 1 400 tonnia
- Yläkuoren kurssit:10 mm paksuus – noin . 500 tonnia
P275NL2 – Säiliön pohjalevyt
- Paksuus:10–15 mm – noin . 750 tonnia
P275NL2 – Ripustettu kattorakenne
- Paksuus:5–8 mm – noin . 180 tonnia
S275JR – Ulkokatto (ympäristörakenne)
- Paksuus:10 mm – noin . 450 tonnia
Säiliöiden valmistuksen tehokkuuden parantamiseksi ja kehähitsausten vähentämiseksi projekti edellyttää myösleveät teräslevytminimoida hitsausliitokset, mikä auttaa vähentämään mahdollista SCC-riskiä ammoniakin käyttöolosuhteissa.

Muodotut terässegmentit, jotka on kääritty ja hyllytetty suojaamaan, valmiina 100 000 m³ ammoniakkisäiliökokoonpanoon.
GNEE STEEL tarjoaa erittäin{0}}tarkkoja teräslevyjen valssaus- ja sylinterien valmistusratkaisuja säiliövalmistajille maailmanlaajuisesti.Lähetä meille levyn tekniset tiedot tai valmistuspiirustukset nopeaa tarjousta varten.
| TYYPPI | LUOKKA | TEKNISET TIEDOT |
| Hiiliteräs / niukkaseosteinen kela | Q235A/B/C/D/Q355B(Q345B)/C/D/E/SS400/SAPH400-C/ASTMA283 luokka C |
0,7-2,0*1250/1500mm*C 2,3-19,5*1250/1500/1800/2000mm*C |
| Keskiraskas levy | Q235B/Q355B(Q345B)/C/D/E | 6,0-200x150mm-4000mmxL |
| Aluksen levy |
Q245R/Q345R/HP295/SA516MGR485/SA516GR70/P355NL2/P275NL2/ S275JR//SPV490/ASTM A537 luokka 1 / luokka 2 |
2,5-120x1500mm-3000mmxL |
| Korkealujuus teräs |
510L/610L/700L/750L/BS600MCK4/BS700MCK2/BS700MCK4/ BS960E/BWELDY700QL2/L4/BWELDY960QL4/HG60D/70D/785D/ Q460D/Q550D/690D/690E/TQ600MCD/TQ700MCD/S700MCD/ WYS600/700/STRENX700MCE/Q490E/Q490D |
1,2-60x 1500mm-2500mmxL |
| Kuvioitu teräs | HQ235A|B | 1,2-60x 1500mm-2500mmxL |
| Kulutusta{0}}kestävä teräs |
NM360/400/450/500/NM300TP/400TP/450TP/ ABREX400/450/500/B-HARD450XKY/ CREUSABRO4800/8000/EH C400LE/450LE/500LE/ |
3,0-50x1250mm-3300mmxL |
| Kylmävalssattu kela | DC01/RECC/REDT/SPCC/ST12 | 0,5-3,0x1250mm-1500mmxC |
| Galvanoitu levy | DC51D+AZ/DC51D+Z/DX51D+Z/SGH340+Z275/Z275/Z120/S350GD+ZM275 | 0,45-3,0x1250mm-1500mmxC |
| Marinoitu kela | DD11/SPHC | 2,0-6,0x1500xC |
Ruostumattoman teräksen materiaali- ja pintatiedot
| TYYPPI | LUOKKA | PAKSUUS | PINTA |
| Austeniittista | 304/304H/304L/304J1 | 0,25-150 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL/NO.1 |
| Austeniittista | 321 | 0,4-80 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL/NO.1 |
| Austeniittista | 316/316L/317L/316Ti | 0,3-80 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL/NO.1 |
| Austeniittista | 201(J1/J2/J5) | 0,35-12 mm | 2B/NO.1/1D |
| Ferriitti | 430 | 0,4-3,0 mm | 2B/BA/NO.4/8K/SB/HL |
| Ultrapuhdas ferriitti | 443 | 0,4-2,0 mm | 2B |
| Ultrapuhdas ferriitti | 436L/439/444/441 | 0,5-3,0 mm | 2B/2D |
Erikoisteräs/nikkelipohjainen seos
| TYYPPI | LUOKKA | LUOKKA (ASTM) | LUOKKA (FI) | PAKSUUS |
| Kuumuutta-kestävä teräs | 309S | S30908 | 1.4833 | 0,5-40 mm |
| Kuumuutta-kestävä teräs | 310S | S31008 | 1.4845 | 0,5-40 mm |
| Duplex ruostumaton teräs | 2101 | S32101 | 1.4162 | 1,5-50 mm |
| Duplex ruostumaton teräs | 2304 | S32304 | 1.4362 | 3,0-50 mm |
| Duplex ruostumaton teräs | 2205 | S32205/S31803 | 1.4462 | 0,5-60 mm |
| Duplex ruostumaton teräs | 2507 | S32750 | 1.4410 | 1,0-60 mm |
| Superausteniittista{0}}terästä | 904L | N08904 | 1.4539 | 0,6-50 mm |
| Superausteniittista{0}}terästä | 254SMO | S31254 | 1.4547 | 0,5-50 mm |
| Superausteniittista{0}}terästä | 1.4529 | N08926 | 1.4529 | 0,5-50 mm |
| Superausteniittista{0}}terästä | AL-6XN | N08367 | 1.4478 | 0,5-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | Seos 31 | N08031 | 1.4562 | 1,0-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 800 | N08800 | 1.4876 | 0,8-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 800H | N08810 | 1.4958 | 0,8-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 800HT | N08811 | 1.4959 | 0,8-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | Seos 28 | N08028 | 1.4563 | 1,0-20 mm |
| Nikkelipohjainen seos | Seos 20 | N08020 | 2.4660 | 1,0-20 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 825 | N08825 | 2.4858 | 0,8-40 mm |
| Nikkelipohjainen seos | C276 | N10276 | 2.4819 | 0,5-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | C22 | N06022 | 2.4602 | 1,0-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 625 | N06625 | 2.4856 | 0,8-20 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 400 | N04400 | 2.4360 | 1,0-20 mm |
| Nikkelipohjainen seos | 600 | N06600 | 2.4816 | 1,0-50 mm |
| Nikkelipohjainen seos | Puhdas Ni 201 | N02201 | 2.4061 | 0,5-20 mm |
| Titaani | TA1 | Gr.1 | Luokka 1 | 0,5-50 mm |
| Titaani | TA2 | Gr.2 | Luokka 2 | 0,5-50 mm |
Suositut Tagit: a572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevy, Kiina a572 korkea-lujuus matala-seosrakennelevyjen valmistajat, toimittajat, tehtaat











