Mikä on ASTM A516 Gr 55 vs Grade 70?
Johtavana ASTM A516 teräslevyjen viejänä Gneesteel on erikoistunut toimittamaan korkealaatuisia ASTM A516 Grade 55 ja ASTM A516 Grade 70 teräslevyjä paineastioihin ja kattiloihin maailmanlaajuisesti. A516 Gr 55 teräslevyt ja A516 Gr 70 teräslevyt.
Saat lisätietoja tuotteistamme tutustumalla ASTM A516 -teräslevyluokkaan tai tarkistamalla tiettyjä laatuja, kuten A516 Grade 55, A516 Grade 60, A516 Grade 65 ja A516 Grade 70.
Kemiallinen koostumus: ASTM A516 Gr 55 vs Grade 70
A516 Gr 55:n ja ASTM A516 Gr 70:n kemiallinen koostumus vaikuttaa niiden suorituskykyyn paineastiasovelluksissa. Alla on yksityiskohtainen vertailu niiden kemiallisista ominaisuuksista.
|
Elementti |
A516 gr 55 (enintään %) |
A516 gr 70 (enintään %) |
|---|---|---|
|
Hiili (C) |
0.24 (<12.5mm), 0.26 (12.5-50mm), 0.28 (50-100mm), 0.29 (100-200mm), 0.29 (>200mm) |
0,27 (kaikki paksuudet) |
|
Pii (Si) |
0.13–0.45 |
0.15–0.40 |
|
Mangaani (Mn) |
0.79–1.30 |
0.85–1.20 |
|
Fosfori (P) |
0.035 |
0.035 |
|
rikki (S) |
0.035 |
0.035 |
|
Nikkeli (Ni) |
Valinnainen (enintään 0,40) |
Valinnainen (enintään 0,40) |
|
Kromi (Cr) |
Valinnainen |
Valinnainen (enintään 0,30) |
|
Molybdeeni (Mo) |
Valinnainen |
Valinnainen (enintään 0,08) |
Tärkeimmät erot:
Carbon Content: A516 Gr 55 has a slightly higher maximum carbon content for thicker plates (>50 mm), kun taas A516 Gr 70 säilyttää tasaisen 0,27 %:n maksimiarvon kaikissa paksuuksissa.
Mangaanialue: A516 Gr 55:llä on laajempi mangaanialue (0,79–1,30 %), kun taas A516 Gr 70:llä on kapeampi alue (0,85–1,20 %), mikä lisää sen vahvuutta.
Hiiliekvivalentti (Ceq): Molemmat lajikkeet käyttävät kaavaa Ceq=[C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15] hitsattavuuden varmistamiseksi. A516 Gr 70:n tiukempi koostumus lisää sen lujuutta tinkimättä hitsattavuudesta.
Katso lisätietoja A516 Grade 55 ja A516 Grade 70 tuotesivuiltamme.
Mekaaniset ominaisuudet: ASTM A516 Gr 55 vs Grade 70
A516 Gr 55 ja A516 Gr 70 mekaaniset ominaisuudet määräävät niiden soveltuvuuden tiettyihin sovelluksiin. Alla on vertailu niiden myötölujuudesta, vetolujuudesta ja venymisestä.
|
Omaisuus |
A516 gr 55 |
A516 gr 70 |
|---|---|---|
|
Paksuus |
6-50mm, 50-200mm |
6-40mm, 40-100mm |
|
Myönnön vahvuus (min MPa) |
205 (6–50 mm), 205 (50–200 mm) |
260 (6–40 mm), 260 (40–100 mm) |
|
Vetolujuus (MPa) |
380–515 |
485–620 |
|
Venymä (min %) |
27 % (6–50 mm), 23 % (50–200 mm) |
21 % (6–40 mm), 17 % (40–100 mm) |
Tärkeimmät erot:
Myötölujuus: A516 Gr 70:llä on korkeampi myötöraja (260 MPa) verrattuna A516 Gr 55:een (205 MPa), joten se soveltuu korkeampiin -paineisiin sovelluksiin.
Vetolujuus: A516 Gr 70 tarjoaa korkeamman vetolujuusalueen (485–620 MPa) kuin A516 Gr 55 (380–515 MPa), mikä tarjoaa paremman kestävyyden vaativissa ympäristöissä.
Venymä: A516 Gr 55:llä on suurempi venymä (jopa 27 %) verrattuna A516 Gr 70:een (jopa 21 %), mikä osoittaa parempaa taipuisuutta muovausprosesseissa.
Iskusitkeys: Molemmat luokat tukevat valinnaista Charpy V--lovetestausta (esim. -20 astetta tai -46 astetta) asiakkaan vaatimusten mukaisesti, mikä varmistaa suorituskyvyn matalissa lämpötiloissa.
Tutustu ASTM A516 -teräslevyluokkaamme saadaksesi lisätietoja mekaanisista ominaisuuksista.


Jos tarvitsetASTM A516 Grade 55 tai Grade 70voimme tarjota teräslevyjä paineastioihin, kattiloihin tai varastosäiliöihintäydelliset tekniset tiedot, alkuperäiset myllytestitodistukset ja vakaa toimitustukemaan projektiasi. Halusitpa sittenalhaisemmat kustannukset ja helpompi hitsaus Gr 55:llä, taisuurempi lujuus ja paineenkestävyys Gr 70:llä, GNEE:llä on oikea ratkaisu sinulle. Takaammekilpailukykyiset hinnat, luotettava laatu ja ammattitaitoinen palvelujokaiselle tilaukselle. Lähetä meille haluamasi koko, paksuus ja määrä - GNEE ovat valmiita tarjoamaan sinulle parhaan tarjouksemme milloin tahansa.
Suositut Tagit: mikä on astm a516 gr55 vs grade70, Kiina mikä on astm a516 gr55 vs grade70 valmistajat, toimittajat, tehdas










