A283 -luokka C vs. A36 Steel, A572 -luokka 50, A516 -luokka 70

Aug 21, 2025 Jätä viesti

A283 -luokka C vs. A36 Steel

info-252-195

MolemmatA283 -luokka C ja A36Teräksellä on samanlaisia ​​kemiallisia koostumuksia, ja hiilipitoisuus vaihtelee välillä 0,18% - 0,27%, mangaanipitoisuus vaihtelee välillä 0,60% - 0,90% ja pieniä määriä muita elementtejä.

Suurin ero näiden kahden luokan välillä on niiden vetolujuus, jossa A283 -luokan C: n vetolujuus on vähintään 55 000 psi (380 MPa), kun taas A36 -teräksen vetolujuus on 58 000–80 000 psi (400–550 MPa).

A283 -luokkaa C käytetään tyypillisesti yleisiin rakenteellisiin tarkoituksiin, kun taas A36: ta käytetään laajemmassa sovelluksessa, mukaan lukien rakennusten ja siltojen rakentaminen.

 

A283 -luokka C vs. A572 -luokka 50 teräs

 

A572 -luokka 50on korkea - lujuus, matala - seosteräslevy, jota käytetään rakennesovelluksissa, kuten sillat ja rakennukset.

A572 -luokan 50 vetolujuus on korkeampi kuinA283 -luokka C,vähimmäistuottolujuus on 50 000 psi (345 MPa) ja vähimmäislujuus 65 000 psi (450 MPa).

A572 -luokka 50 sisältää myös seostavia elementtejä, kuten vanadiumia ja columbiumia sen ominaisuuksien parantamiseksi.

A283 -luokkaa C pidetään alhaisempana - lujuushiiliteräksinä verrattuna, sopivana vähemmän vaativiin sovelluksiin.

 

A283 -luokka C vs. A516 -luokka 70 teräs

 

A516 -luokka 70on paineastia - laatu, hiiliteräslevy, jota käytetään kohtalaiseen ja alempaan - lämpötilapalveluun paineastiassa. Sillä on suurempi vetolujuus ja saantolujuus verrattunaA283 -luokka C,Vähimmäisvetolujuus on 70 000 psi (485 MPa) ja vähimmäistuottolujuus 38 000 psi (260 MPa).

A516 -luokkaa 70 käytetään ensisijaisesti sovelluksissa, joissa kyseessä on kohonnut lämpötila ja paine, kuten petrokemian sekä öljy- ja kaasuteollisuus.

Toisaalta A283 -luokkaa C käytetään yleisiin rakenteellisiin sovelluksiin, eikä se sovellu paineastiasovelluksiin.

 

info-256-173

Yhteenvetona,A283 -luokan C teräs on alhainen - välituotteen - vetolujuus - lujuushiiliteräslevy, jota käytetään pääasiassa yleisiin rakenteellisiin tarkoituksiin. Vaikka sillä on joitain samankaltaisuuksia muiden arvosanojen kanssa, kuten A36, sillä on selkeät erot vetolujuudessa, sadon lujuudessa ja erityisissä sovelluksissa. Teräsluokan valittaessa on välttämätöntä harkita suunnitellun sovelluksen erityisiä vaatimuksia materiaalin soveltuvuuden varmistamiseksi.

 

Sähköposti:alloy@gneesteelgroup.com
Whatsapp (wechat): +86-15824687445

 

Faq

K: Mitä eroa on A36: n ja A516 -teräksen välillä?

V: Se tunnetaan erinomaisesta loven sitkeydestään ja vastustuskyvystä hauraan murtumiseen. A36 on yleinen - tarkoitettu hiiliteräsluokka, joka sopii rakennesovelluksiin, kun taas A516 on erityisesti suunniteltu paineastialle ja tarjoaa erinomaisen loven sitkeyden.

K: Mikä on ASTM A516 -luokka 70 vastaa?

V: P355GH
ASTM A516 GD 70 - painealusteräs
A516 GD70 -teräslevy vastaa P355GH- ja 490B -luokkia.

K: Mikä on ASTM A36 -teräs, joka vastaa?

V: ASTM A36 -levy vastaa luokkia, kuten ASTM A283C, JIS G3101 SS400, JIS G3106 SM400A, EN10025-2 S235JR, DIN17100 ST37-2 ja FE360B.

K: Mihin ASTM A36 -terästä käytetään?

V: ASTM A36: ta käytetään pultti-, niitattu- tai hitsatuissa rakennusprojekteissa, kuten siltoissa ja rakennuksissa. Sitä käytetään myös säiliöiden ja roskakorien ja koneistettujen osien, kuten laakerilevyjen, kalusteiden, renkaiden ja osien, muodostamisessa maatalouslaitteille.

K: Mikä on ASTM A283 -materiaali?

V: A283 viittaa hiiliteräslevyyn, joka vastaa ASTM A283/A283M -standardin määrittämiä eritelmiä. Tämä standardi kattaa matalan ja keskitason vetolujuuden hiiliteräslevyt, jotka on tarkoitettu yleiseen välituotteeseen - lujuuden käyttöä.

K: Mitä eroa on ASTM A283 -luokan C ja A36 välillä?

V: Tärkein ero näiden kahden luokan välillä on niiden vetolujuus, jossa A283 -luokan C: n vetolujuus on vähintään 55 000 psi (380 MPa), kun taas A36 -teräksen vetolujuus on 58 000–80 000 psi (400–550 MPa)

K: Mikä on ASTM A572 -materiaali?

V: ASTM A572 -teräslevy on suosittu korkea -aste korkeaa - lujuutta alhainen - seos (HSLA) -teräs, jota käytetään tyypillisesti rakennesovelluksissa. A572 -teräs sisältää kemiallisia seoksia, jotka parantavat materiaalin kovuutta ja kykyä kantaa painoa, ja tämä materiaali on kevyt verrattuna teräsluokkiin, joilla on samanlaiset koostumukset.

K: Mitä eroa on ASTM A572: n ja S355: n välillä?

V: Mekaanisten ominaisuuksien osalta EN S355JR -vetolujuus on 470-630MPA, saantolujuus yli 345MPA. Min. ASTM A572 -luokan 50 vetolujuus on 450mPa, saantolujuus on yli 345mPa. Yleisesti ottaen he voivat vastata toistensa vaatimuksiin.

 

Muu teräslevy
Nimi Materiaali Eritelmä (mm) Tonnia Huomautus
Matala seos Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J 2+ N, SS400, SA302GRC, S275NL, 35CRMO, 6 - 350 5788.56 Normalisointi, karkaistu, ohjattu rullaus, kuuma rullaus, kuuma rullaus, 1. tarkastus, toinen tarkastus, kolmas tarkastus
Painealevy Q245R, Q345R, Q370R, 16MNDR, 09MNNIDR, 15CRMOR, 14CR1MOR, 12CR2MO1R, SA516GR60, SA516GR70, SA516GR485, SA285, SA387GR11, SA387GR12, SA38722, P265, P295, P355GH, Q245R (R - HIC), Q345R (r - HIC) 3 - 300 8650 Normalisointi, karkaistu, ohjattu rullaus, kuuma rullaus, kuuma rullaus, 1. tarkastus, toinen tarkastus, kolmas tarkastus
Korkea - lujuuslevy WH785D/E, Q960D/E, Q890D/E, WH60D/E, WH70B, Q550D, Q590D, Q690D/E 8 - 120 3086.352 Sammunut ja karkaistu
Käytä - kestävä levy NM360, NM400, NM450, NM500 6 - 150 3866.297 Sammunut ja karkaistu
Sillan levy Q235QC, Q345QC, Q370QC, Q420QC, Q345QDNH, Q370QDNH, A 709 - 50 f - 2, a 709 - 50 t - 2 8 - 200 2853.621 Kuuma rullaus, normalisoitu, kuuma rullattava ohjattu rullaus, sammittu ja karkaistu + sitkeys ja hauraus