Teollisessa tuotannossa monien laitteiden on toimittava ankarissa työolosuhteissa, kuten alhaisissa lämpötiloissa, korkeassa paineessa ja korroosiossa, mikä edellyttää erittäin korkeaa kokonaisvaltaista teräslevyjen suorituskykyä.
Tavallisten kuumavalssattujen{0}}levyjen lujuus alhaisissa lämpötiloissa on riittämätön, ja ne ovat alttiita murtumaan alle -20 asteen; niukka-seoslevyillä on huono korroosionkestävyys, ja ne ovat alttiita ruostumaan ja vaurioitumaan ankarissa ympäristöissä; huippuluokan metalliseoslevyt ovat kalliita, mikä lisää merkittävästi projektikustannuksia. Lisäksi joidenkin levyjen prosessointikyky on huono, ja hitsauksen ja taivutuksen aikana syntyy todennäköisesti halkeamia, mikä vaikuttaa laitteiden valmistuksen tarkkuuteen ja tuotannon tehokkuuteen. Nämä ongelmat johtavat korkeisiin laitteiden ylläpitokustannuksiin, lyhyeen käyttöikään ja jopa turvallisuusonnettomuuksiin, jotka vaikuttavat vakavasti yritysten normaaliin tuotantoon ja taloudellisiin hyötyihin.
Tuotteen kuvaus
A203 luokan B kuumavalssattu metalliseoslevyerottuu teollisissa sovelluksissa ydineduilla "moni-olosuhteisiin mukautuvuus + korkea kustannus-tehokkuus + helppo prosessoitavuus". Kuten anikkeliseosteräslevyASTM-standardien mukaisesti sen nikkelipitoisuus on 3,25-3,75%, mikä antaa sille erinomaisen lujuuden alhaisissa lämpötiloissa. Se voi silti säilyttää hyvän iskunkestävyyden äärimmäisen alhaisessa -45 asteen lämpötilassa, mikä estää tehokkaasti hauraita murtumia.
Samaan aikaan levy on valmistettu edistyneellä kuumavalssaustekniikalla, jonka pintakovuus on HB suurempi tai yhtä suuri kuin 180, ja sen kulutuskestävyys on yli kaksi kertaa tavallisiin kuumavalssattuihin levyihin verrattuna, jotka kestävät materiaalin kitkaa ja iskuja. Sen alhainen rikki- ja fosforikoostumus sekä nikkeliseospitoisuus antavat sille hyvän korroosionkestävyyden, joka kestää pohjaveden, kemiallisten välineiden jne. eroosion.
Lisäksi,A203 Grade B kuumavalssattu kattilalevysillä on erinomainen prosessointikyky ja se pystyy helposti toteuttamaan monimutkaisia prosessointeja, kuten leikkausta, taivutusta ja hitsausta. Hitsauksen lämmön{1}}vaikutusvyöhykkeen sitkeyshäviö on pieni, mikä voi täyttää laitteiden valmistuksen korkeat -tarkkuusvaatimukset.
Tarjoamme myös joustavia OEM-palveluita, jotka voivat toteuttaa räätälöityjä tuotantoja laitetarpeiden mukaan, mukaan lukien spesifikaatioleikkaus, lämpökäsittelyn optimointi, pintakäsittelyn -kulumista kestävä käsittely jne., jotka mukautuvat täysin eri teollisten skenaarioiden käyttötarpeisiin.
Tekniset parametrit
Tekniset parametritA203 luokan B metalliseoslevykattaa täysin ankarien teollisten työolojen vaatimukset:
Kemiallinen koostumus
| Luokka | Elementti maksimi (%) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C | Si | Mn | P | S | Ni | N | |
| A203Gr.B | 0.21-0.25 | 0.13-0.45 | 0.78-0.88 | 0.035 | 0.035 | 2.03-2.57 |
Tehokkuus alhaisessa-lämpötilassa:Vähimmäiskäyttölämpötila -45 astetta, iskuenergia (Akv) Suurempi tai yhtä suuri kuin 47 J -45 asteessa, matalan-lämpötilan sitkeys ylittää huomattavasti tavallisten kuumavalssattujen levyjen ja niukkaseosteisten levyjen.
Kulutuskestävyys: Brinell-kovuus HB Suurempi tai yhtä suuri kuin 180; kulutustestissä (kuorma 50N, liukunopeus 0,5m/s) kulumishäviö on vain 40 % tavallisten kuumavalssattujen levyjen kulumisesta.
Korroosionkestävyys:Kestää neutraalia suolasumua vähintään 720 tuntia, korroosionopeus rikkihapossa (5 % pitoisuus, normaali lämpötila) Alle 0,08 mm/vuosi, erinomainen pohjaveden korroosionkestävyys.
Mekaaniset ominaisuudet:Myötölujuus suurempi tai yhtä suuri kuin 345 MPa, vetolujuus 550-700 MPa, venymä suurempi tai yhtä suuri kuin 22 %, vahva rakenteellinen vakaus.
Mekaaniset ominaisuudet
| Luokka | Paksuus | Tuoton voimakkuus (min Mpa) | Vetolujuus (Mpa) | Venymä (min %) | Charpyn V lovi -iskutesti | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| (mm) | Tutkinto ( tutkinto ) | Minimiarvo (J) | ||||
| A203Gr.B | 5 Pienempi tai yhtä suuri kuin t Pienempi tai yhtä suuri kuin 50 | 275 | 485-620 | 21% | -45 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 47 |
| 50 Pienempi tai yhtä suuri kuin t Pienempi tai yhtä suuri kuin 200 | 275 | 485-620 | 17% | -45 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 47 |
Käsittelyn suorituskyky: Ei halkeamia kylmätaivutustestissä (taivutussäde=3 kertaa levyn paksuus), hitsausliitoksen lujuus Suurempi tai yhtä suuri kuin 90 % perusmetallin lujuudesta, sovitettavissa monimutkaisiin laiterakenteisiin.
Erittelyalue: Paksuus 6-150mm, leveys 1500-4000mm, pituus 6000-18000mm, tukee kiinteäpituista leikkausta ja erikoismuotoista käsittelyä.
Toimitusehdot:Kuumavalssattu (HR), normalisoitu (N), normalisoitu + karkaistu (N+T), sopivat toimitusolosuhteet voidaan valita työolosuhteiden mukaan.
Verrattuna tavallisiin kuumavalssattuihin-levyihin, matala-seoslevyihin ja korkealaatuisiin-seoslevyihin,A203 luokka Bsillä on enemmän etuja kokonaisvaltaisessa suorituskyvyssä: sen alhainen{0}}lämpötitkeys on parempi kuin tavallisilla kuumavalssatuilla-levyillä ja Q345R matala-seoslevyillä, sen kulutus- ja korroosionkestävyys on lähellä korkealaatuisten-seoslevyjen kulutusta ja korroosionkestävyyttä, sen hinta on vain 50-ylivoimainen, ja sen suorituskyky on lähes 60 %. tuotteita, jotka voivat vastata teollisten sovellusten monipuolisiin tarpeisiin suurimmassa määrin.
Asiakkaan tapaus
Kaivosyritys valitsi meidänA203 luokan B kuumavalssattu nikkeliseosteräslevyalhaisen{0}}lämpötilojen-kulumista kestävien laitteiden kunnostusprojektiin. Laitteen toiminta-ominaisuuksien mukaan tarjosimme OEM-räätälöintipalveluita, leikkaamalla levyt laitteiston edellyttämiin erikoismuotoisiin-kokoisiin mittoihin ja suorittamalla pinnan kulumista-kestävän käsittelyn levyjen kulutuskestävyyden parantamiseksi.
Samaan aikaan tekninen tiimimme tarjosi yritykselle hitsausprosessin ohjausta varmistaakseen hitsausliitosten vakaan suorituskyvyn laitteiden valmistuksen aikana. Laitteen käyttöönoton jälkeen se toimi hyvin ja levyjen pinnan kulumisnopeus hidastui merkittävästi. Kuuden kuukauden kuluttua kulumishäviö oli vain 1/3 alkuperäisten tavallisten kuumavalssattujen -levyjen kulumisesta, eikä ruostetta tai hauraita murtumia ollut. Tähän mennessä laitteet ovat toimineet vakaasti 18 kuukauden ajan ilman levyyn liittyvää huoltoa. Ylläpitokustannuksia on vähennetty 90 %, mikä säästää yritykseltä yli 800 000 yuania ylläpitokustannuksissa ja seisokkeissa vuosittain.
Lisäksi levyn erinomainen prosessointikyky on lyhentänyt laitteiden valmistussykliä 20 %, mikä on parantanut yrityksen tuotannon tehokkuutta. Tällä hetkellä yritys on listannut meidänA203 Grade B kuumavalssattu kattilalevyteräksenä sen alhaisen{0}}lämpötilojen-kulumista kestävien laitteidensa vuoksi.
Jos haluat lisätietoja GNEE:n tuotteista, voit lähettää sähköpostia osoitteeseenalloy@gneesteelgroup.com. Autamme sinua mielellämme.
FAQ
K: Voiko kulutuskestävyysA203 luokan B paineastialevytparannetaan edelleen?
V: Kyllä. Asiakkaan tarpeiden mukaan voimme tehdä levyille pintavahvistuskäsittelyjä, kuten lämpösumutusta, laserpinnoitusta jne. Käsittelyn jälkeen levyjen pintakovuus voidaan nostaa arvoon HB Suurempi tai yhtä suuri kuin 350 ja kulutuskestävyys on 2-3 kertaa alkuperäisten levyjen, soveltuu erityisen kovaan kulumiseen työskentelyolosuhteisiin. Lisätietoja saat tekniseltä henkilökunnaltamme räätälöimiseksi.
K: Voidaanko tätä levyä käyttää korkeissa{0}}lämpötiloissa? Mikä on korkein lämpötila, jonka se kestää?
V: Tärkein etuA203 luokan B matalan lämpötilan paineastian teräson sen alhaisen-lämpötilojen suorituskyky, mutta sen maksimaalinen lämpötilankestävyys voi olla 450 astetta, jota voidaan käyttää keski--lämpötiloissa (450 astetta tai alle 450 astetta). Jos käyttölämpötila ylittää 450 astetta, on suositeltavaa valita erityinen korkeita lämpötiloja kestävä metalliseoslevy. Voimme tarjota vastaavia tuotesuosituksia ja teknisiä ratkaisuja.
K: Miten kustannustehokkuus{0}}A203 luokan B metalliseoslevyverrata muihin kuumavalssattuihin{0}}seoslevyihin?
V: Sillä on erittäin korkea kustannustehokkuus-. Verrattuna samankaltaisiin alhaisen-lämpötilan kuumavalssattuihin-seoslevyihin,A203 luokka Bon 15-20 % halvempi, ja sen sitkeys alhaisessa-lämpötilassa ja korroosionkestävyys on parempi; Verrattuna huippuluokan nikkeliseoksesta valmistettuihin kuumavalssattuihin levyihin, sen hinta on 40–50 % alhaisempi, ja sen kattava suorituskyky on vain hieman huonompi, mikä vastaa useimpien teollisten työolosuhteiden tarpeita, mikä tekee siitä parhaan tasapainon kustannusten ja suorituskyvyn välillä.
K: Voiko kilven jäljitettävyysraportti toimittaa oston yhteydessä?
V: Kyllä. Jokainen erä meidänA203 luokan B kuumavalssatut metalliseoslevytSillä on ainutlaatuinen tuotantoeränumero, ja täydellinen jäljitettävyysraportti voidaan toimittaa, mukaan lukien raaka-aineen hankintatiedot, tuotantoprosessin parametrit, laaduntarkastustiedot, lähtevät logistiikkatiedot jne., jotta voidaan varmistaa levyn laadun jäljitettävyys ja täyttää yrityksen laadunvalvontavaatimukset.
| GNEE:n toimittamat paineastialevyt | |||||
| ASTM | ASTM A202/A202M | ASTM A202 luokka A | ASTM A202 luokka B | ||
| ASTM A203/A203M | ASTM A203 luokka A | ASTM A203 luokka B | ASTM A203 luokka D | ASTM A203 Grade E | |
| ASTM A203 Grade F | |||||
| ASTM A204/A204M | ASTM A204 luokka A | ASTM A204 luokka B | ASTM A204 luokka C | ||
| ASTM A285/A285M | ASTM A285 luokka A | ASTM A285 luokka B | ASTM A285 luokka C | ||
| ASTM A299/A299M | ASTM A299 luokka A | ASTM A299 luokka B | |||
| ASTM A302/A302M | ASTM A302 luokka A | ASTM A302 luokka B | ASTM A302 luokka C | ASTM A302 luokka D | |
| ASTM A387/A387M | ASTM A387 Grade 5 Class1 | ASTM A387 Grade 5 Class2 | ASTM A387 Grade 11 Class1 | ASTM A387 Grade 11 Class2 | |
| ASTM A387 Grade 12 Class1 | ASTM A387 Grade 12 Class2 | ASTM A387 Grade 22 Class1 | ASTM A387 Grade 22 Class2 | ||
| ASTM A515/A515M | ASTM A515 Grade 60 | ASTM A515 Grade 65 | ASTM A515 Grade 70 | ||
| ASTM A516/A516M | ASTM A516 Grade 55 | ASTM A516 Grade 60 | ASTM A516 Grade 65 | ASTM A516 Grade 70 | |
| ASTM A517/A517M | ASTM A517 luokka A | ASTM A517 luokka B | ASTM A517 Grade E | ASTM A517 Grade F | |
| ASTM A517 Grade P | ASTM A517, luokka J | ||||
| ASTM A533/A533M | ASTM A533 Luokka A luokka1 | ASTM A533 Grade B Class1 | ASTM A533 Grade C Class1 | ASTM A533, luokka D, luokka 1 | |
| ASTM A533 Luokka A luokka 2 | ASTM A533 Grade B Class2 | ASTM A533 Grade C Class2 | ASTM A533 Grade D Class2 | ||
| ASTM A533 Luokka A Luokka3 | ASTM A533 Grade B Class3 | ASTM A533 Grade C Class3 | ASTM A533 Grade D Class3 | ||
| ASTM A537/A537M | ASTM A537 luokka 1 | ASTM A537 luokka 2 | ASTM A537 luokka 3 | ||
| ASTM A612/A612M | ASTM A612 | ||||
| ASTM A662/A662M | ASTM A662 luokka A | ASTM A662, luokka B | ASTM A662 luokka C | ||
| FI | EN10028-2 | EN10028-2 P235GH | EN10028-2 P265GH | EN10028-2 P295GH | EN10028-2 P355GH |
| FI10028-2 16MO3 | |||||
| EN10028-3 | EN10028-3 P275N | EN10028-3 P275NH | EN10028-3 P275NL1 | EN10028-3 P275NL2 | |
| EN10028-3 P355N | EN10028-3 P355NH | EN10028-3 P355NL1 | EN10028-3 P355NL2 | ||
| EN10028-3 P460N | EN10028-3 P460NH | EN10028-3 P460NL1 | EN10028-3 P460NL2 | ||
| EN10028-5 | EN10028-5 P355M | EN10028-5 P355ML1 | EN10028-5 P355ML2 | EN10028-5 P420M | |
| EN10028-5 P420ML1 | EN10028-5 P420ML2 | EN10028-5 P460M | EN10028-5 P460ML1 | ||
| EN10028-5 P460ML2 | |||||
| EN10028-6 | EN10028-6 P355Q | EN10028-6 P460Q | EN10028-6 P500Q | EN10028-6 P690Q | |
| EN10028-6 P355QH | EN10028-6 P460QH | EN10028-6 P500QH | EN10028-6 P690QH | ||
| EN10028-6 P355QL1 | EN10028-6 P460QL1 | EN10028-6 P500QL1 | EN10028-6 P690QL1 | ||
| EN10028-6 P355QL2 | EN10028-6 P460QL2 | EN10028-6 P500QL2 | EN10028-6 P690QL2 | ||
| JIS | JIS G3115 | JIS G3115 SPV235 | JIS G3115 SPV315 | JIS G3115 SPV355 | JIS G3115 SPV410 |
| JIS G3115 SPV450 | JIS G3115 SPV490 | ||||
| JIS G3103 | JIS G3103 SB410 | JIS G3103 SB450 | JIS G3103 SB480 | JIS G3103 SB450M | |
| JIS G3103 SB480M | |||||
| GB | GB713 | GB713 Q245R | GB713 Q345R | GB713 Q370R | GB713 12Cr1MoVR |
| GB713 12Cr2Mo1R | GB713 13MnNiMoR | GB713 14Cr1MoR | GB713 15CrMoR | ||
| GB713 18MnMoNbR | |||||
| GB3531 | GB3531 09MnNiDR | GB3531 15MnNiDR | GB3531 16MnDR | ||
| DIN | DIN 17155 | DIN 17155 HI | DIN 17155 HII | DIN 17155 10CrMo910 | DIN 17155 13CrMo44 |
| DIN 17155 15Mo3 | DIN 17155 17Mn4 | DIN 17155 19Mn6 | |||







