A387Gr22CL1on ASTM A387 -standardin mukainen kromi-molybdeeniseosteräslevy, jonka laatu on korkeampi kuin Gr11 ja jolle on tunnusomaista huomattavasti parannetut seosaineet. "Gr22" tarkoittaa, että sen kromi (Cr) pitoisuus on nostettu noin 2,00 %-2,50 %:iin, kun taas molybdeeni (Mo) -pitoisuus pysyy noin 0,90 - 1,10 %:ssa. Kaksinkertainen kromipitoisuus tuo laadullisen harppauksen, mikä tekee sen hapettumisenkestävyydestä ja korroosionkestävyydestä erityisestikorkean lämpötilan-rikkivetykorroosio-paljon parempi kuin Gr11. Molybdeenipitoisuuden huomattava lisäys parantaa suuresti teräksen korkeiden lämpötilojen lujuutta, virumiskestävyyttä ja mikrorakenteen vakautta. Siksi Gr22CL1 on sijoitettu kestämään ankarimpia keskilämpötila--ja korkeapaineisia ympäristöjä. Sen käyttölämpötilan yläraja on yleensä 25-50 astetta korkeampi kuin Gr11:n, mikä mahdollistaa pitkäaikaisen vakaan toiminnan lämpötila-alueella 454 - 566 astetta. Se on keskeinen materiaali raskaiden paineastioiden valmistuksessa.
A387Gr22CL1-teräslevyn korkean{0}}lämpötilojen lujuuden ja virumisenkestävyyden analyysi
Gr22CL1:n ydinetu on sen erinomainen korkean-lämpötilojen murtumislujuus. Viruminen viittaa materiaalien hitaaseen plastiseen muodonmuutokseen jatkuvassa korkeassa lämpötilassa ja jännityksessä, mikä on suuri rajoite korkean lämpötilan laitteiden suunnittelussa. Korkeampi molybdeenipitoisuus ja vakaammat metalliseoskarbidit (kuten M7C3, M2C), jotka muodostuvat kromin ja molybdeenin yhteisvaikutuksesta, voivat tehokkaasti kiinnittää raerajoja ja estää dislokaatioliikettä, mikä parantaa merkittävästi materiaalin virumisrajaa ja virumisen murtumislujuuden rajaa. Tämä tarkoittaa, että samassa suunnittelulämpötilassa ja paineessa Gr22CL1:n avulla voidaan suunnitella kevyempiä ja ohuempia laitteita verrattuna alemman -laatuluokan materiaaleihin (kuten Gr11), mikä vähentää painoa ja säästää materiaalia. Vaihtoehtoisesti Gr22CL1-laitteet kestävät samalla seinämänpaksuudella korkeampaa käyttöpainetta ja lämpötilaa ja täyttävät edistyneemmät prosessivaatimukset,{17}}esimerkiksi kivihiilen nesteytys- ja nykyaikaiset vetykrakkausyksiköt.
A387Gr22CL1-teräslevyn mikrorakenteen stabiilisuus ja lämpötilan haurastumisilmiö
Lämpökäsittelyn (yleensä normalisointi + karkaisu) jälkeen Gr22CL1-teräslevy saa vakaan karkaistun bainiittirakenteen. Toisin kuin niukka-seosteiset teräkset, runsaskromi-molybdeeniteräksillä (kuten 2,25Cr-1Mo-teräksellä) on ominaisuus, joka vaatii erityistä huomiota.luonteen haurastumista. Tämä viittaa ilmiöön, jossa teräksen iskusitkeys laskee merkittävästi, kun se palvelee pitkään lämpötila-alueella 375 - 575 astetta tai jäähtyy hitaasti tämän alueen läpi. Se ei ole korroosioongelma, vaan se johtuu epäpuhtauksien (kuten fosforin, tinan, antimonin) erottumisesta raerajoilla.
Siksi Gr22CL1-materiaalille teräksen epäpuhtausaineiden pitoisuuden tiukan valvonnan lisäksi (tuottaa korkean -puhtausluokan teräslevyjä jalostustekniikoilla, kuten tyhjiökaasunpoistolla),Post{0}}hitsauksen lämpökäsittely (PWHT)valmistuksen aikana on säädettävä tiukasti lämmitys-/jäähdytysnopeutta, jotta vältetään pitkäaikainen viipyminen haurastumislämpötila-alueella. Samanaikaisesti sen sitkeysarvioinnin on perustuttava testilevyihin, joille on suoritettu simuloitu-hitsauksen jälkeinen lämpökäsittely, jotta voidaan varmistaa, että materiaalilla on vielä riittävä sitkeys lopullisessa tilassa laitteen valmistuksen jälkeen.
A387Gr22CL1 teräslevyn korvaamattomuus äärimmäisissä prosessiympäristöissä
Kattavan suorituskyvyn ansiosta Gr22CL1-teräslevystä on tullut "standardi" materiaali monille nykyaikaisille huippuluokan-energia- ja kemiallisille prosessilaitteille.
Sitä käytetään laajasti:
1. Suuri-kapasiteetti, suuri-vakavuusvetykäsittelyreaktorit: erityisesti raskaan öljyn vetykrakkaus- ja jäännösvetykäsittelyreaktorit, jotka toimivat korkeammalla paineella, käsittelevät raskaampia aineita ja niillä on voimakkaampi korroosio.
2. Hiilen ydinkemialliset laitteet: kuten hiilen nesteytysreaktorit, korkeapaineiset hukkalämpökattilat ja suuren-mittakaavan korkeatehoisten-hiilen kaasutusyksiköiden vaihtomuuntimet, jotka kohtaavat korkean lämpötilan, korkean paineen, korkean vedyn osapaineen ja synteesikaasun korroosion.
3. Suuret-paksuudet-korkeapaineastiat: Gr22:n suuremman lujuuden ansiosta ultra-paksuseinäisiä-astioita (kuten tiettyjä ydinvoima- ja kemianalan laitteita) valmistettaessa se voi tehokkaasti vähentää seinämän paksuutta ja ratkaista sulatuksen, takomisen, lämpökäsittelyn ja hitsauksen aiheuttamat vaikeudet.
Näillä aloilla Gr11:n suorituskyky ei enää täytä vaatimuksia, ja Gr22CL1:stä on tullut perusta laitteiden turvallisen, vakaan, pitkäaikaisen-täyden-kuormituksen ja tehokkaan toiminnan varmistamiseksi.
A387Gr22CL1-teräslevyn tiukat valmistus- ja hitsausprosessin haasteet
Gr22CL1:n valinta tarkoittaa monimutkaisempien valmistusprosessien haasteiden hyväksymistä. Sen hitsattavuus on herkempi kuin Gr11. On käytettävä korkealaatuisempia-hitsausmateriaaleja, kuten AWS A5.5 E9018-B3L ("B3" vastaa Gr22:ta, "L" tarkoittaa matalan lämpötilan sitkeyttä).
Esilämmityslämpötilan ja läpikulkulämpötilan säädön on oltava tiukempi (vaatii yleensä vähintään 200 astetta).
Kriittisin linkki onPost{0}}hitsauksen lämpökäsittely (PWHT), jonka tekniset tiedot ovat erittäin tiukat: lämpökäsittelyn lämpötilan on oltava korkeampi kuin materiaalin enimmäiskäyttölämpötila, yleensä alueella 690 ± 14 astetta; pitoaika on laskettava tarkasti riittävän jännityksenpoiston varmistamiseksi aiheuttamatta liiallista pehmenemistä; Lämmitys- ja jäähdytysnopeuksia on säädettävä, jotta vältetään levottomuusvyöhyke ja estetään uusien jännitysten syntyminen. Mikä tahansa prosessipoikkeama voi johtaa epäpätevään liitoksen suorituskykyyn ja jopa varhaiseen vikaan huollon aikana.
A387Gr22CL1-teräslevyn teknologinen kehitys ja vertailu korkealaatuisiin-materiaaleihin
Gr22CL1 on klassinen laatu, joka yhdistää menneisyyden ja tulevaisuuden kromi-molybdeeniteräsperheessä. Teknologisen kehityksen myötä tehokkuuden parantamiseksi on kehitetty parannettuja tyyppejä (kuten Gr22Cl.2, Gr24), joihin on lisätty Gr22:een perustuvaa vanadiinia (V) ja niobiumia (Nb), joilla on parempi lujuus korkeissa lämpötiloissa.
Lisäksi on kehitetty korkean{0}}puhtauden Gr22, jolla on alhainen epäpuhtauspitoisuus (kuten SA-542 Type D), ratkaisemiseksi täysin haurastumisongelman. Gr22CL1 ja nämä uudet materiaalit muodostavat yhdessä teknisen sarjan.
Valittaessa tarvitaan kattava tekninen ja taloudellinen arviointi: useimmissa perinteisissä suurissa{0}}hydroprosessointireaktoreissa Gr22CL1-kypsällä tekniikalla ja monipuolisella sovelluskokemuksella-on edelleen yksi kustannustehokkaimmista vaihtoehdoista. Laitteissa, joissa on erittäin-korkea lämpötila, erittäin pitkä käyttöikä tai äärimmäiset sitkeysvaatimukset, voidaan harkita kehittyneempiä, parannettuja malleja. Gr22CL1:n suorituskykyrajojen ymmärtäminen on tieteellisen materiaalin valinnan ja edistyneen laitesuunnittelun edellytys.
Jos haluat lisätietoja GNEE:n tuotteista, voit lähettää sähköpostia osoitteeseenalloy@gneesteelgroup.com. Autamme sinua mielellämme.
FAQ
K: Mikä on ASTM A387 -materiaali?
V: ASTM A387 -spesifikaatio on paineastialevyjen, seosteräksen, kromi-molybdeenilevyjen vakiospesifikaatio, jota käytetään hitsattujen kattiloiden ja paineastioiden käsittelyssä korkeissa lämpötiloissa. Kaksi SSAB-laatua on saatavana luokkana 1 ja/tai luokkana 2.
K: Mikä on ASTM A387 Grade 22:n kemiallinen koostumus?
V: ASTM A387 GR 22 CL 2 -levyt on suunniteltu kemiallisilla koostumuksilla, kuten hiili, mangaani, fosfori, molybdeeni, kromi, pii ja rikki. Tämä A387-seos on valmistettu erilaisilla luokituksilla, kuten pinta-alan pienennys, venymä, myötölujuus ja korkea vetolujuus.
K: Mikä on SA 387 22 -materiaalia?
V: Mikä on SA 387 Grade 22? ASME SA387-22 teräslevy on paineastialaatuinen teräs, joka on erityisesti suunniteltu käytettäväksi korkeissa lämpötiloissa ja sovelluksissa, joissa on hapankaasua.
K: Mikä on SA 387 GR 22 cl2:n kovuus?
A: Vetolujuus: 75 ksi - 100 ksi (515 MPa - 690 MPa) Myötölujuus: Vähintään 40 ksi (275 MPa). Venymä: vähintään 20 % 2 tuumassa. Kovuus: Tyypillisesti 130-170 HB.
K: Mitä A387 GR 22 vastaa?
V: ASTM A387 Grade 22 vastaavista teräslaaduista SA387 Grade 22, 10CrMo9-10 on suositumpi kuin muut vastaavat. SA387 Grade 22 -teräs on ASME SA387/SA387M -standardin mukainen. SA387 Grade 22 -teräksen kemialliset ominaisuudet ja tekniset vaatimukset ovat lähes samat ASTM A387 Grade 22 -teräksen kanssa.
K: Mitä eroa on SA 387 Grade 11 CL 1:n ja Class 2:n välillä?
V: Ero SA 387 Grade 11 Class 1 ja Class 2 Plate välillä on niiden mekaanisissa ominaisuuksissa. Molemmilla on kuitenkin sama kemiallinen koostumus. Luokan 2 materiaalin vetolujuus ja myötöraja on korkeampi kuin luokan 1, kun taas luokan 1 venymä on suurempi kuin luokan 2.
K: Mitä ASTM A387 Grade 11 vastaa?
V: Sa 387 Gr 11 vastaava materiaali
Sa 387 Gr 11 Cl 2 -ekvivalenttimateriaali on ASME- ja ASTM-standardin SA387-11-2. Samankaltaisella kromi-, molybdeeni- ja kemikaalipitoisuudella BS 621B:n Sa 387 Gr 11 Cl 1 -ekvivalenttimateriaalilla on identtiset ominaisuudet.
| GNEE:n toimittamat paineastialevyt | |||||
| ASTM | ASTM A202/A202M | ASTM A202 luokka A | ASTM A202 luokka B | ||
| ASTM A203/A203M | ASTM A203 luokka A | ASTM A203, luokka B | ASTM A203 luokka D | ASTM A203 Grade E | |
| ASTM A203 Grade F | |||||
| ASTM A204/A204M | ASTM A204 luokka A | ASTM A204 luokka B | ASTM A204 luokka C | ||
| ASTM A285/A285M | ASTM A285 luokka A | ASTM A285 luokka B | ASTM A285 luokka C | ||
| ASTM A299/A299M | ASTM A299 luokka A | ASTM A299 luokka B | |||
| ASTM A302/A302M | ASTM A302 luokka A | ASTM A302 luokka B | ASTM A302 luokka C | ASTM A302 luokka D | |
| ASTM A387/A387M | ASTM A387 Grade 5 Class1 | ASTM A387 Grade 5 Class2 | ASTM A387 Grade 11 Class1 | ASTM A387 Grade 11 Class2 | |
| ASTM A387 Grade 12 Class1 | ASTM A387 Grade 12 Class2 | ASTM A387 Grade 22 Class1 | ASTM A387 Grade 22 Class2 | ||
| ASTM A515/A515M | ASTM A515 Grade 60 | ASTM A515 Grade 65 | ASTM A515 Grade 70 | ||
| ASTM A516/A516M | ASTM A516 Grade 55 | ASTM A516 Grade 60 | ASTM A516 Grade 65 | ASTM A516 Grade 70 | |
| ASTM A517/A517M | ASTM A517 luokka A | ASTM A517 luokka B | ASTM A517 Grade E | ASTM A517 Grade F | |
| ASTM A517 Grade P | ASTM A517, luokka J | ||||
| ASTM A533/A533M | ASTM A533 Luokka A Luokka1 | ASTM A533 Grade B Class1 | ASTM A533 Grade C Class1 | ASTM A533, luokka D, luokka 1 | |
| ASTM A533 Luokka A luokka 2 | ASTM A533 Grade B Class2 | ASTM A533 Grade C Class2 | ASTM A533 Grade D Class2 | ||
| ASTM A533 Luokka A Luokka3 | ASTM A533 Grade B Class3 | ASTM A533 Grade C Class3 | ASTM A533 Grade D Class3 | ||
| ASTM A537/A537M | ASTM A537 luokka 1 | ASTM A537 luokka 2 | ASTM A537 luokka 3 | ||
| ASTM A612/A612M | ASTM A612 | ||||
| ASTM A662/A662M | ASTM A662 luokka A | ASTM A662, luokka B | ASTM A662, luokka C | ||
| FI | EN10028-2 | EN10028-2 P235GH | EN10028-2 P265GH | EN10028-2 P295GH | EN10028-2 P355GH |
| FI10028-2 16MO3 | |||||
| EN10028-3 | EN10028-3 P275N | EN10028-3 P275NH | EN10028-3 P275NL1 | EN10028-3 P275NL2 | |
| EN10028-3 P355N | EN10028-3 P355NH | EN10028-3 P355NL1 | EN10028-3 P355NL2 | ||
| EN10028-3 P460N | EN10028-3 P460NH | EN10028-3 P460NL1 | EN10028-3 P460NL2 | ||
| EN10028-5 | EN10028-5 P355M | EN10028-5 P355ML1 | EN10028-5 P355ML2 | EN10028-5 P420M | |
| EN10028-5 P420ML1 | EN10028-5 P420ML2 | EN10028-5 P460M | EN10028-5 P460ML1 | ||
| EN10028-5 P460ML2 | |||||
| EN10028-6 | EN10028-6 P355Q | EN10028-6 P460Q | EN10028-6 P500Q | EN10028-6 P690Q | |
| EN10028-6 P355QH | EN10028-6 P460QH | EN10028-6 P500QH | EN10028-6 P690QH | ||
| EN10028-6 P355QL1 | EN10028-6 P460QL1 | EN10028-6 P500QL1 | EN10028-6 P690QL1 | ||
| EN10028-6 P355QL2 | EN10028-6 P460QL2 | EN10028-6 P500QL2 | EN10028-6 P690QL2 | ||
| JIS | JIS G3115 | JIS G3115 SPV235 | JIS G3115 SPV315 | JIS G3115 SPV355 | JIS G3115 SPV410 |
| JIS G3115 SPV450 | JIS G3115 SPV490 | ||||
| JIS G3103 | JIS G3103 SB410 | JIS G3103 SB450 | JIS G3103 SB480 | JIS G3103 SB450M | |
| JIS G3103 SB480M | |||||
| GB | GB713 | GB713 Q245R | GB713 Q345R | GB713 Q370R | GB713 12Cr1MoVR |
| GB713 12Cr2Mo1R | GB713 13MnNiMoR | GB713 14Cr1MoR | GB713 15CrMoR | ||
| GB713 18MnMoNbR | |||||
| GB3531 | GB3531 09MnNiDR | GB3531 15MnNiDR | GB3531 16MnDR | ||
| DIN | DIN 17155 | DIN 17155 HI | DIN 17155 HII | DIN 17155 10CrMo910 | DIN 17155 13CrMo44 |
| DIN 17155 15Mo3 | DIN 17155 17Mn4 | DIN 17155 19Mn6 | |||







